• (+48) 530 700 650
  • biuro@salonwiktoria.pl

Blog

Wpisy

KOLOR WŁOSÓW

FRYZURY W DAWNYCH CZASACH – STAROŻYTNOŚĆ | EGIPT


Zaczynamy serię krótkich ale mamy nadzieje interesujących wpisów odnośnie fryzur w dawnych czasach. Człowiek i jego pragnienia nie zmieniły się za zbytnio na przestrzeni dziejów. Kobiety od zawsze chciały dobrze wyglądać, wyróżnić się itp. Fryzura obok biżuterii, była często wyznacznikiem statusu w społeczeństwie i miała wymiar symboliczny. Dziś żyjemy w czasach wymieszania wielu kultur i trendów. Dlatego warto poznać preferencje i zwyczaje ludzi żyjących przed nami, którzy mieli wpływ na naszą europejską kulturę. Dziś starożytny Egipt i tego wyboru chyba nie trzeba uzasadniać :)


Cywilizacja Egiptu stała na bardzo wysokim poziomie. W momencie kiedy człowiek nie walczy już tylko o przetrwanie i napełnienie żołądka, przychodzi czas na potrzeby wyższego rzędu. W takim społeczeństwie następuje także specjalizacja i człowiek może żyć z pracy w konkretnym zakresie. Z dzisiejszego punktu widzenia, było to wręcz przesadzone, bo np. w epoce Ramessydów Królowi i Królowej usługiwali zarówno golarze, przełożeni golarzy, paznokciarze, przełożeni paznokciarzy. Faraon natomiast miał innego lekarza od oka lewego i innego od oka prawego. Ale dzieki temu wytworzyło się także wiele zawodów mających na celu utrwalanie i polepszanie pięknego wyglądu, nie tylko najwyższych kręgów ówczesnej władzy.


Dla Egipcjan wygląd zewnętrzny odgrywał bardzo ważną rolę. Włosy były bardzo ważnym elementem ich wyglądu i poświęcali im bardzo dużo uwagi. W Egipcie noszono najczęściej różnego rodzaju warianty fryzury „na pazia” oraz warkocze. Najczęściej barwiono włosy na ciemne kolory naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z rośliny Lawsonia Inermis L, czyli Henną. Jednak najbardziej modnym kolorem był blond, który uzyskiwano poprzez zastosowanie specjalnej pasty z gliny, popiołu i tłuszczu koziego wraz z ekspozycją słoneczną.


Egipt był też pierwszym znanym nam miejscem gdzie noszono peruki. Był to produkt dość luksusowy i świadczący o pozycji posiadacza. Były to ciekawe konstrukcje zrobione z naturalnych włosów usztywnionych domieszką włókien palmowych. Aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom na skutek pocenia się, nacierano się specjalnymi maściami na bazie żywicy z terpentyną. Co ciekawe peruki także pięknie pachniały, ponieważ umieszczano w nich paski z wonnościami zrobionymi z wosku nasączonego wonnymi olejkami. Noszono również peruki z czarnej wełny owczej, które barwiono na rożne kolory i wplatano kolorowe taśmy, kwiaty i spirale ze złota.Relief z grobowca Al-Kab – para ma na głowach stożki z aromatycznych maści.

Relief z Medinet Habu - przykład fryzury kapłana