• (+48) 530 700 650
  • biuro@salonwiktoria.pl

Blog

Wpisy

KOLOR WŁOSÓW

JAK POWSTAJE NATURALNA BARWA WŁOSÓW?


W chwili przyjścia na świat mamy około 1000 mieszków włosowych na centymetr kwadratowy. Z każdego mieszka wyrasta zupełnie nowy włos ok 20 razy w ciągu życia. Włosy składają się głównie z keratyny. Podobnie jak wierzchnia warstwa skóry i paznokci. Co więc sprawia, że mamy różną naturalną barwę włosów?


Za kolor włosów odpowiedzialny jest pigment zwany „melanina”, który występuje także w skórze i naczyniówce. Melaniny włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w melanocytach zamkniętych w melanosomach. A dzięki wypustkom transportowany jest do wnętrza włosa i tam rozmieszczany jest w keratynowej strukturze. Równolegle z procesem keratynizacji włosa tworzą się ziarenka barwnika. Melanina w sposób równomierny zostaje rozproszona we wnętrzu włosa. Ziarna te różnią się od siebie wyglądem, dzięki czemu rozróżniamy pigmenty:

Eumelaninę- od niej zależy nasz kolor włosów. Ona nadaje ton koloru. Im jest jej więcej tym włosy są ciemniejsze.
Feomelaninę- od niej zależy odcień włosów. Włosy, które pozbawione są feomelaniny mają odcień popielaty, czym jest jej więcej odcień jest cieplejszy aż po intensywnie rude kolory.


Brak melaniny oznacza siwy kolor, duże stężenie – ciemny, a małe stężenie – jasny. Proces siwienia zaczyna się gdy melanocyty przestają wytwarzać melaninę. Wtedy włos traci barwę i staje się przezroczysty, rozpraszając światło równocześnie. Oprócz melaniny na kolor włosów wpływają również inne czynniki, jak na przykład zawartość niektórych metali. Melanina odpowiada też za kolor oczu. U noworodków białej rasy nie występuje w ogóle, dlatego też początkowo oczy każdego niemowlęcia są niebieskie. U dzieci z innym kolorem skóry melanina jest już widoczna jeszcze przed narodzinami.


Kolor włosów zapisany jest w genach. Czasami może zdarzyć się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, a dalekich krewnych. Europejczycy w większości po urodzeniu posiadają jasne włosy, które jednak ciemnieją wraz z wiekiem, a właściwą barwę nabierają dopiero w okresie dojrzewania. Dotyczy to głównie Słowian, Skandynawów i ludów germańskich. Kolor włosów może się tez zmieniać pod wpływem dużego stresu lub przyjęcia leków / narkotyków.